Kaip išsirinkti plaukų šampūna?
Šįkart noriu kalbėti man mažiau įprasta tema – apie plaukus ir jų priežiūrą. Be abejo, mano tyrimų ir domėjimosi prioritetai kol kas labiau susiję su veido ir kūno oda, tačiau plaukai tikrai ne mažiau svarbi tema, kai kalbame apie grožį, tuo labiau, kad ir po plaukais yra oda. Todėl ir noriu pasdalinti savo žiniomis, įžvalgomis ir sukaupta informacija apie plaukus ir jų priežiūrą.
Kaip reikia tinkamai plauti galvą?
Taigi, pradėkime nuo esmės – galvos plovimo. Atrodytų, kad čia nėra apie ką kalbėti, viskas yra aišku, plauname galvą ir tiek. Tačiau yra keletas svarbių detalių, į kurias reikia atkreipti dėmesį. Šampūno paskirstymas – pirmiausiai paskirstome jį ant rankų ir įtriname į galvos odą, pradėdami nuo pakaušio, toliau seka sprandas ir tik tada likučius paskirstome palei smilkinius ir plaukus arčiau kaktos. Plaukai ties smilkiniais dažniausiai yra silpnesni, todėl priemonių ten reikia kuo mažiau. Šampūną įmasažuojame tik į galvos odą, jo nereikia skirstyti per visą plaukų ilgį – jiems užteks tiek, kiek nubėgs kartu su vandeniu. Galvą plauname du kartus. Toliau kondicionieriaus ar kaukės eilė, kurią galima palaikyti ilgiau ir kartais naudoti vietoje kondicionieriaus. Dažnai tenka studijuoti ir plaukų priemonių etiketes, tai galiu pasakyti, kad plaukų kondicienieriaus ir kaukės sudėtis yra labai panaši, skirtumas tik toks, kad kaukėje bus daugiau aktyvių medžiagų, aišku, jei jos sudėtis yra gera. Kondicienieriaus paskirstymas labiau priklauso nuo jūsų plaukų tipo – jei oda ir plaukai sausi, galite tepti jį ir ant odos, ir per visą plaukų ilgį. Jei galvos oda ir plaukai linkę riebaluotis, kondicionierių skirstykite taip, kad nepatektų ant odos ir plaukų šaknų, daugiausiai turi būti lepinami plaukų galiukai.
Kokių medžiagų neturėtų būti plaukų šampūne?
Apie plaukų priežiūros priemonių sudėtis. Situacija sudėtinga, nes atrasti gerą šampūną ar kondicionierių yra daug sunkiau nei veido kremą. Mano kriterijai tokie – niekada nesirenku priemonių su Sodium Lauryl Sulfate, TEA-lauryl sulfate, sodium cocoate todėl, kad šios medžiagos yra odą jautrinančios, sausinančios ir keliančios alergines reakcijas. Dažnai tai susiję ir su veido odos problemomis. Jei beria kaktą, tai kaltas gali būti šampūnas, o ne veido priežiūros priemonės, mityba ar hormonai.
Konservantai
Niekada neperku šampūnų su šiais konservantais – methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone. Jie labai nedideliais kiekiais leidžiami naudoti nuplaunamose kosmetikos priemonėse, tačiau jau keletą metų yra draudžiami naudoti visose ant odos liekančiuose produktuose. Vertinami kaip galintis sukelti kontaktines alergines reakcijas ir dideliais kiekiais yra toksiška medžiaga (kosmetikoje leidžiamos labai mažos dozės). Gal nedideli kiekiai šampūnuose ir kondicionieriuose nieko blogo ir nepadarys, tačiau jei turite problemų dėl odos alergijų, geriau jų vengti.
Alergenai šampūnuose
Alergenai. Iš tikrųjų, yra sunku rasti šampūnų ir kondicienierių, kuriuose nebūtų alergenų. Todėl, kad juose naudojami didesni kiekiai kvapų, siekiama, kad vartotojas, plaudamas galvą, pajustų teigiamų emocijų ir labiau atspalaiduotų. Dažniausiai naudojamuose kvapuose iir didesnėse jų koncentracijose, didėja ir alergenų kiekis. Jei alerginės reakcijos nevargina, galbūt galima į juos ir nekreipti dėmesio, nes produktus gan greitai nuplauname. Bet jei odos alergija pasireiškia, beria odą, ypač kaktą, geriau rinktis plaukų priemones, kuriose nebūtų šių medžiagų. Primenu, kad oficialių alergenų reiktų ieškoti medžiagų sąrašo gale pavadinimais linalool, limonene, citral, geraniol, coumarin, eugenol, benzyl alcohol, cinnamal, isoeugenol, benzyl salicylate ir keletas kitų.