Talkas kosmetikoje gali būti pavojingas

Talkas. Dar viena prieštaringa medžiaga, leidžiama naudoti kosmetikos gamyboje. Tikriausiai geriausiai talką žinome iš kūdikių odos priežiūrai naudojamos birios pudros. Prieš keletą metų kilęs triukšmas dėl šio ir keleto kitų kosmetikos produktų, kurių sudėtyje yra talko, privertė kosmetiką reguliuojančias institucijas atidžiau patyrinėti šį ingredientą.

Kodėl talkas gali būti pavojingas sveikatai?

Kas yra talkas ir kodėl jis vertinamas taip prieštaringai? Talkas – iš žemės išgaunamas mineralas, naudojamas kosmetikos gamyboje ir kitose pramonės šakose. Pats iš savęs jis nėra pavojingas ar kenksmingas žmogaus sveikatai, tačiau jo sudėtyje dažnai galima rasti asbesto. Tai taip pat gamtoje esantis pluoštinis mineralas, tačiau labai kenksmingas žmogaus sveikatai, sukelia plaučių vėžį ir kitas plaučių ligas. Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, naudoti asbestą ir jo turinčius gaminius yra uždrausta. Šį faktą turėtų žinoti ir talką kaip kosmetinę medžiagą siūlantys žaliavų gamintojai, tačiau, kaip rodo paskutiniu metu atliekami tyrimai, pasitaiko tikrai nemažai atvejų, kai kosmetikoje naudojamas talkas yra su asbesto priemaišomis.

Kokiuose kosmetikos produktuose rasite talko?

Kokiuose produktuose rasite talko, o taip pat ir kenksmingo asbesto? Pats žinomiausias produktas tikriausiai bus populiari vaikiška pudra su talku, kurią tikrai naudoja mamos ir Lietuvoje. Liūdniausia tai, kad 2019 metais atliktuose tyrimuose vienoje šios vaikiškos pudros partijoje buvo rastos asbesto priemaišos (šaltinis – Food Drug Administration, JAV). Tikimybė, kad tai ne vienintelė per daugelį metų pagamintos vaikiškos pudros partija su asbesto priemaišomis, tikrai didelė ir rizika, kad tokia pudra galėjo sukelti ne tik plaučių, bet ir kiaušidžių vėžį taip pat nemaža. Be šio kosmetikos gaminio, talkas naudojamas ir daugelyje kitų – sausose pudrose, skaistaluose, korektoriuose, šešėliuose, bronzantuose, sausinantį poveikį turinčiuose produktuose, taip pat vaikiškoje dekoratyvinėje kosmetikoje. Pastarojoje asbesto priemaišos buvo užfiksuotos 2017 metais, kai JAV viena mama nusprendė patikrinti šešiametės dukters naudojamą vaikišką dekoratyvinę kosmetiką (akių šešėlius), vėliau atliktuose papildomuose tyrimuose paaiškėjo, kad nemaža dalis ir kitų to gamintojo kosmetikos produktų užteršti asbesto priemaišomis. Šių metų kovo 9 d. JAV Maisto ir Vaistų Administracija (FDA) išplatino pranešimą apie atliktus tyrimus, kuriuose iš 52-iejų tirtų skirtingų kosmetikos produktų su talku 9-iuose vėl užfiksuotos asbesto priemaišos.

Gal reikėtų vengti šios medžiagos kosmetikos gamyboje?

Iš tikrųjų, situacija su talko naudojimu kosmetikoje yra prieštaringa. Sakyčiau, kad turėtų būti imtasi rimtų kontrolės priemonių – privalomai tikrinti visą talką, naudojamą kosmetikos gamyboje, tikrinti ir kosmetikos gaminius prieš išleidžiant į rinką. Arba uždrausti naudoti šią medžiagą kosmetikos gaminiuose. Deja, kol kas, kad ir kokie tyrimų rezultatai – liepiama išimti tik ištirtus ir asbesto priemaišomis užterštus produktus. O tikimybė, kad rinkoje dar turime nemažai kenksmingų produktų su talku tikrai nemaža. Nors visada stengiuosi laikytis nešališkai, šį kartą mano patarimas būtų vengti naudoti produktus, kurių sudėtyje yra talko. Kosmetikos produktų sudėtyje jį rasite pavadinimu „talc“.

SUŽINOK DAUGIAU

Mūsų Straipsniai

INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Ar tikrai serumas geriau už veido kremą?
INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Kanapių aliejus ir CBD – ar tikrai turi stebuklingą poveikį?
INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Ar saulės spinduliai kenkia mūsų odai?