Ar saulės spinduliai kenkia mūsų odai?

Pasilepinti saulės voniomis mėgsta dažnas. Aišku, tai jau nebe taip populiaru kaip prieš keletą metų, nes po truputį pradedame suvokti ir neigiamus šių vonių aspektus. Tačiau mėgautis pirmaisiais pavasario spinduliais, įdegti pasivaikšiojimo metu, vasarą degintis prie jūros ar ežerų vis dar labai mėgstamas užsiėmimas. Sveikintina, jei visą tai darote naudodami tinkamą apsaugą nuo saulės, tačiau dar labai dažnai ignoruojama tiesa, kad vis tik saulė stipriai kenkia mūsų odai ir gali sukelti labai rimtų problemų. 

Saulės spinduliai

Šiek tiek svarbios teorijos. Žemę pasiekia UVA ir UVB spinduliai, kurie turi savybę skverbtis į odą. UVA spinduliai skverbiasi giliau ir pasiekia odos dermos sluoksnį. UVB spinduliai lieka odos paviršiuje ir veikia epidermio sluoksnį, jų pagalba oda įdega, taip pat jie yra ir odos nudegimų kaltininkai, jei manysime, kad mes patys dėl to esame nekalti.

Saulės poveikis odai

Kokį poveikį saulės spinduliai turi mūsų odai? Pirmiausia, saulės spinduliai stipriai įtakoja odos senėjimo procesus – daugiau nei 85% vizualių senėjimo požymių yra įtakoti saulės. UVA spinduliai lėtina odos atsinaujinimo procesus, lėtina odos gijimą, skatina uždegimines reakcijas, ardo elastiną ir kolageną, skatina odos pigmentacijos ir randėjimo procesus. Kitas ne mažiau svarbus faktas – pastovus buvimas, deginimasis, kaitinimasis saulėje be apsaugos priemonių stipriai didina riziką susirgti vėžiu. Pastoviai veikiamos ir traumuojamos saulės spindulių odos ląstelės mutuoja ir tampa vėžio ląstelėmis.

Kokia tinkama apsauga nuo saulės?

Neužtenka tiesiog naudoti apsaugą nuo saulės. Labai svarbu, kad ta apsauga būtų tinkama tiek savo SPF faktoriumi, tiek apsaugos nuo spindulių spektru. Moksliniai tyrimai įrodo, kad pastovus SPF16 filtro naudojimas ištisus metus, sumažina vėžio susirgimo riziką. Taip pat moksliniai tyrimai rodo, kad tinkamas ir pastovus SPF25 ar aukštesnio faktoriaus naudojimas beveik 100% sumažina vėžio susirgimo riziką, o taip pat stipriai lėtina odos senėjimo procesus – raukšlių susidarymą, dėmių atsiradimą, pigmentaciją, odos strangrumo mažėjimą. Taip pat labai svarbu, kad priemonė su apsauga nuo saulės saugotų ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių, nes tiek vieni, tiek kiti kenkia mūsų odai. Pavyzdžiui, jei filtras saugos tik nuo UVB spindulių, oda vizualiai neįdegs, mes būsime ramūs dėl tinkamos apsaugos nuo saulės, tačiau UVA spinduliai, nuo kurių priemonė nesaugos, tuo metu darys daug didesnę nematomą žalą mums to net neįtariant.

Ką reiškia spf?

SPF išvertus į lietuvių kalbą reikštų “saulės apsaugos faktorius”. Kaip išsiaiškinti, kokio dydžio apsaugos mums reikia ir kiek ji veiks? Tai nėra sudėtinga, reikia tik paskaičiuoti laiką, kiek oda gali išbūti saulėje prieš pradėdama rausti ir degti. Vidutiniškai oda pradės degti po 15 minučių, tai reiškia, kad jei mūsų naudojamas kremas yra spf15, tai tinkamai pasitepę kremu saulėje galime išbūti 225 minutes arba 3 valandas ir 45 minutes (15×15). Taip mes apskaičiuojame apsaugą nuo UVB spindulių, tačiau ne nuo UVA. Norinti tinkamai apsisaugoti nuo UVA spindulių yra svarbu, kad apsaugos priemonėje būtų filtrų, kurie saugo ir nuo šių spindulių. Keletas iš jų – zinc oxide, titanium dioxide, avobenzone.

Filtrų nuo saulės tipai

Yra du skirtingi apsaugos filtrų tipai – mineraliniai ir sintetiniai. Mineraliniai arba kitaip vadinami natūralūs filtrai yra tik du – cinko oksidas ir titano dioksidas. Jie turi pranašumų prieš sintetinius – saugo odą nuo UVA ir UVB spindulių, tinka ir jautriai odai, gali sumažinti odos uždegimines reakcijas, ypač produktai su cinko oksidu. Tačiau jie kelia vieną nemažą nepatogumą – priemonės su mineraliniais filtrais sunkiau skirstosi and odos ir palieka baltą plėvelę, tačiau paskutiniu metu kuriami apsauginiai produktai su šiomis medžiagomis tobulėja ir šių nepatogumų tikrai mažiau. Sintetiniai filtrai taip pat turi nemažai privalumų – jie lengvai skirstosi ant odos, nepalieka baltų žymių, gali saugoti ir nuo plataus spindulių spektro, bet vertinami šiek tiek prieštaringai, retais atvejais gali sukelti odos jautrumo reakcijas, tačiau rimto realaus mokslinio pagrindo dėl jų neigiamo poveikio mūsų odai ar organizmui nėra. Neigiamą poveikį turintys filtrai yra uždrausti naudoti kosmetikos gamyboje.

Kaip naudoti kremus nuo saulės?

Ką reiškia tinkamas naudojimas? Tai reiškia, kad atsižvelgus į spf faktorių, apsaugos priemonė tepama pakankamai dažnai, kad ji paskirstoma vienodai ir užtepamas sluoksnis yra pakankamai storas. Tinkamiausias laikas tepti apsauginį kremą – 20 minučių prieš išeinant iš namų. Kita svarbi taisyklė – jei ant odos tepate ir kitus produktus, apsauga nuo saulės turėtų būti paskutinis produktas, nes tapami ant viršaus kiti kremai gali suardyti ir sumažinti apsaugos nuo saulės veiksmingumą.

Saulės aktyvumas

Skleidžiama tiesa, kad saulės reikia saugotis tik vasaros sezono metu ir tik dieną toli gražu nėra teisinga. Saulės spinduliai pasiekia mus ir žiemą, ir vasarą. Saulės spinduliai pasiekia mus ir debesuotą dieną. Aišku, tada jie mažiau aktyvus, mažiau skverbiasi į odą, bet žala vis tiek daroma. Todėl labai svarbu saugotis nuo saulės visus metus, o saulėtuoju sezonu tai daryti gerokai rimčiau. Naudoti aukštesnio nei SPF25 faktoriaus priemones ir tepti jas ant odos pakankamai dažnai. Vis tik labai svarbu suprasti vieną esminį dalyką – tai, kad mūsų oda neįdega, visai nereiškia, kad jos nepasiekia kenksmingi saulės spinduliai.

Nudegiau saulėje ir kažkaip sugalvojau nuraminti odą su drėkinančiu serumu, tai keista, bet oda susitvarkė per kelias dienas.
- Virginija S.
SUŽINOK DAUGIAU

Mūsų Straipsniai

INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Ar tikrai serumas geriau už veido kremą?
INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Kanapių aliejus ir CBD – ar tikrai turi stebuklingą poveikį?
INDRĖ URBANAVIČIENĖ
Ar saulės spinduliai kenkia mūsų odai?