Kosmetikos sudėtinės medžiagos: tiesa ir mitai
Kremai, šampūnai, serumai, šimtai prekinių ženklų, tūkstančiai klaidinančių reklamų, šūkių ir pažadų… Kaip nepasimesti tokioje galybėje? Kaip išsirinkti? Gal rinktis ekologišką kosmetiką, nes sakoma, kad viskas, kas natūralu, yra gerai? O gal sintetinę, nes ji labiau tinkama į alergiją linkusiai odai? Kuris atsakymas teisingas? Kas padeda, o kas kenkia mūsų odai? Atsakymų tikrai gali būti daug, tad pabandykime atskleisti bent kelis su odos priežiūros priemonių rinka susijusius mitus.
Parabenai kosmetikoje
Taigi, remdamiesi moksliniais tyrimais, o ne subjektyviomis įvairių specialistų nuomonėmis, atskleiskime keletą prieštaringų tiesų. Viena iš jų apie parabenus. Tikriausiai, padarius apklausą, 99% respondentų atsakytų, kad parabenai – tai blogis. O kaip yra iš tikrųjų? Po profesorės P.Darbre 2004 m. atlikto tyrimo apie krūties navikus, buvo klaidingai interpretuoti tyrimų rezultatai bei ryšys tarp parabenų ir krūties vėžio. Sukilo pasaulinė panika dėl žalingo parabenų poveikio mūsų sveikatai ir nors pati tyrimo autorė oficialiai paneigė tokias parabenų ir krūties vėžio sąsajas, žala jau buvo padaryta ir tiesos niekas nebegirdėjo. O kas iš tikrųjų yra parabenai? Tai natūralios kilmės medžiaga, išgaunama iš aviečių ir gervuogių. Taip, parabenai – tai fitoestrogenai, turintys silpną estrogeninį poveikį žmogaus kūnui, tačiau parabenuose esantys fitoestrogenai turi dešimt tūkstančių kartų mažesnį poveikį nei fitoestrogenai mūsų maiste ar vaistuose. Taip, parabenai turi savybę prasiskverbti pro mūsų odą į kraują, tačiau tyrimai taip pat įrodė, kad mūsų organizmas sugeba juos metabolizuoti ir saugiai pašalinti iš organizmo. Kol neįrodyta kitaip, remiantis atliktais moksliniais tyrimais, galima teigti, kad kosmetikoje naudojami parabenai neturi įtakos vėžio ląstelių augimui.
Parabenai: methylparaben, butylparaben, ethylparaben, isobutylparaben, propylparaben.
Silikonai kosmetikoje
Kitas be kaltės kaltas ingredientas yra silikonai, taip pat labai gausiai naudojami kosmetikos pramonėje ir dažno vartotojo vertinami prieštaringai. Kodėl jų bijome? Gal dėl to, kad tai sintetiniai ingredientai, o gal dėl to, kad kai kurie gamintojai produktus be silikono įvardina kaip pranašesnius ir saugesnius? Tai mus klaidina. O iš tikrųjų, silikonai moksliškai įrodyti kaip turintys teigiamą poveikį mūsų odai, plaukams. Jie ne tik suteikia kremams malonią šilkinę konsistenciją, padeda produkto pasiskirstymui, patobulina makiažo bei plaukų priežiūros priemones, bet ir padeda palaikyti odos drėgmės balansą, sukuria apsauginę plėvelę ir netgi naudojami randų gydymui. Taigi, tai dar vienas ingredientas, kurio kosmetikos produktuose tikrai nereikia bijoti.
Silikonai: dimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane, phenyl trimethicone ir kt.
Mineralinis aliejus
Pabandykime išteisinti ir dar vieną odai, ypač riebiai, naudingą ingredientą. Mineralinis aliejus daugelyje nekompetetingų interneto svetainių ar įrodymais nepagrįstų straipsnių yra įvardinamas kaip kenksmingas naftos subproduktas, žalingas mūsų odai. Dalis tiesos tame tikrai yra – taip, mineralinis aliejus tikrai išgaunamas iš naftos, tačiau kita dalis – melas. Kosmetikos gamyboje naudojamo mineralinio aliejus struktūra nebeturi nieko bendro su nafta ir šis ingredientas mokslininkų patvirtintas kaip vienas geriausių odos drėkiklių, visiškai nekemšantis odos porų ir nekeliantis alerginių rakcijų. Todėl tikėti šaltiniais, teigiančiais, kad mineralinis aliejus yra užterštas ir kenksmingas odai naftos produktas, būtų tikrai kvaila.
Mineralinio aliejaus formos: petrolatum, mineral oil, vaseline.
Natūralios kosmetinės medžiagos
Dar vienas mūšio vertas klausimas – kas geriau: natūralūs ar sintetiniai kosmetikos ingredientai? Ekologiškos kosmetikos gamintojai vienareikšmiškai atsakytų, kad natūralūs. Sintetinės kosmetikos gamintojai tikrai bandytų įtikinti, kad sintetiniai. Kurie teisūs? Nei vieni, nei kiti. Teisingas objektyvus mokslinis atsakymas būtų toks: yra daug odai naudingų natūralių ir sintetinių medžiagų, ir lygiai taip pat yra daug odai kenksmingų bei erzinančių natūralių ir sintetinių medžiagų. Kaip visada – reikia mokėti atsirinkti. Keletą naudingų sintetinių medžiagų šiame straipsnyje jau paminėjome, be jų dar yra tikrai daugybė teigiamą poveikį mūsų odai turinčių medžiagų. Lygiai taip pat ir su natūraliomis – yra daug odai naudingų, senejimo procesus pristabdančių aliejų, sviestų, ekstraktų, kitų natūralių medžiagų, bet lygiai taip pat susiduriame ir su odą erzinančiomis natūraliomis medžiagomis, tokiomis kaip eteriniai aliejai, gėlių hidrolatai ar odai alergijas galintys sukelti aliejai ir ekstraktai.
Mano patarimas paprastas – niekada nepulkite į kraštutinumus, visada ramiai įvertinkite pasiūlymus, jei reikia pasidomėkite daugiau, skaitykite produktų etiketes ir nesileiskite užliūliuojami įtaigių produktų reklamų, gamintojo teiginių ar parduotuvės konsultantės mintinai iškalto teksto.